مستقر در ماه

خصوصی های همگانی!

جمعه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۰۸ ق.ظ

یک زمانی بود که حریم خصوصی معنا داشت. هر کس در خانه ی خودش، در چهار دیواری خودش، می دانست هر کاری که کند، چه درست چه نادرست، به هر حال حرمت دارد و از چهارچوب در بیرون نمی رود. نهایتش آدم می بایستی نگران دفترخاطراتش می بود که نهایتا از فرط شک به اعضای خانواده که نکند بخوانندنش، میرفت دفتره را سرنگون میکرد! عکس ها هم که در آلبوم ها جا خوش کرده بودند و باکی نبود. این چند روزه که گوشی جدید گرفته ام همش نگرانم. نرم افزاری به اسم photos دارد که به صورت اتوماتیک از عکسا بک آپ میگیرد و چون وابسته به شرکت گوگل است، با یک اشاره ی انگشت که اشتباهی لمس شود، میتواند عکست را در گوگل پلاسی که خودت هم هیچ دوست نداشته ای همچین اکانتی داشته باشی ولی به خاطر ران شدن نرم افزارها مجبوری داشته باشیش؛ به اشتراک بگذارد و این یعنی فاجعه. علاوه بر آن هیچ هم دوست نداشتم عکس ها در فضایی که هیچ اعتمادی به آن ندارم، دوبل ذخیره شوند. تلاش کردم نرم افزار را پاک کنم، اما هیچ گزینه ای برای پاک کردنش نبود. بعد برای دلداری خودم گفتم که ایراد ندارد، عکس های شخصیم را در گوشی نگهداری نمیکنم. اما خب مگر میشود؟ یک گوشی که یک نرم افزار فضول در آن نصب است و همیشه هم به اینترنت متصل است، چه ضمانتی برای رازداری میکند؟ هیچی. در نهایت اینکه فقط توانستم بک آپ اتوماتیکش را غیرفعال کنم و ساین اوت بشوم. دوره ی وحشتناکی شده، نه می شود بدون این تکنولوژی ها زندگی کرد، نه می شود همراهیشان کرد که همراهی با انها دلهره اور هم هست.خوب های بد. بدهای خوب.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۳/۲۹

نظرات  (۶)

۲۹ خرداد ۹۴ ، ۰۰:۱۵ مصطفی موسوی
به نظرم کم کم یاد میگیری با نرم افزار های امنیتی کار کنی! معمولا مفید واقع میشن!
پاسخ:
حرف یاد گرفتن نیست
بلاخره کسی بخواد هک و اینا کنه ... نگران کننده ست..
منم به همین خاطر اینترنت گوشیم رو معمولا خاموش نگه میدارم :-)
باید مراقب بود ولی خیلی هم حساس نباش :-*
پاسخ:
همش نگرانم و استرس دارم :(
کاملا درکت میکنم :دی
ولی خب سعی کن خیلی نگران نباشی، مراقب باش ولی نگران نه :) راستی گوشی نو مبارک
پاسخ:
مرسی عزیزممم:*
۲۹ خرداد ۹۴ ، ۱۵:۱۶ نیمه سیب سقراطی
منــــــــــم ! 
منم کلی استرس عکس هامو دارم و زودی میریزمشون تو هارد ! :|
پاسخ:
خوشبحالت:|
ما محصولیم نه مشتری! از بچگی خوندیم توانا بود هرکه دانا بود. الان هرکی هرچقدر بیشتر بدونه تواناتره!!! در حقیقت گوشی، شبکه اجتماعی،  ایمیل،بلاگ،چت روم،پیام رسانو... محصول نیستن. ابزاری هستن برای جمع آوری دیتا. در حقیقت محصول اصلی ما هستیم و دیتاهای ما! در این رابطه بخونید: بیگ دیتا، دیتاماینینگ، وب ماینینگ.(سعی کنید مطالب و مقالات انگلیسی رو بخونید.) تا 5 سال آینده هم که اینترنت آو ثینگز (internet of things) وارد زندگی روزمره مون میشه و همگی درگیرش خواهیم بود دیگه عملا حریم شخصی معنایی نخواهد داشت.
میتونی دوتا رویکرد داشته باشی نسبت به این مساله: میدونی که چشمهایی هر لحظه دارن می پانت(از مصدر پاییدن) و کلا بی خیالی طی میکنی. یا باید برگردیم به 50سال پیش و با چراغ و اجاق خودمون حال کنیم!!!!!!
*کریم 
پاسخ:
بله دقیقا حق با شماست.
همونطور که من هم گفتم اینطور زندگی کردن خیلی سخته، ولی خب متاسفانه یا خوشبختانه نمیشه به زندگی در 50 سال پیش هم برگشت.
۱۵ تیر ۹۴ ، ۱۳:۳۰ خآنوم سین ...
سلام عزیزم نماز و روزهات قبول باشه 

مدل گوشیت چیه؟این نرم افزار چطور بک آپش رو غیرفعال کردی؟
پاسخ:
سلام
ممنون
نماز روزه شما هم قبول :)
من ال جی هستم
غیر فعال نکردم
فقط از اکانت جی میلش خارج شدم