مستقر در ماه

هه! روزه؟

يكشنبه, ۳۱ خرداد ۱۳۹۴، ۰۱:۵۱ ق.ظ

از بین کسانی که روزه نمیگیرن؛ من با اون 30 درصدی که مریض هستن و به خاطر قرص و داروهاشون روزه نمیگیرن هیچ مشکلی ندارم. اصلا خدا خودش گفته که روزه بر کسی که بیماره حرام هست.

با اون 20 درصدی هم که به خاطر سختی کارشون روزه نمیگیره هم مشکلی ندارم. لابد خودشون شرایط خودشون رو بهتر میدونن و واقعا هم نمیشه قضاوتی کرد. اصلا شاید خودمم به زودی نوعی شرایط کاری برام پیش بیاد که نتونم همه ی روزه هام رو بگیرم.

من حتی با اون 20 درصدی هم که میگن سختشونه و گشنشون! میشه هم مشکلی ندارم. اصلا مگه انسانیت فقط به روزه دار بودنه؟ خیر، روزه دار بودن فقط یکی از راه هایی هست که میشه به خدا نزدیک تر بود و انسان بهتری بود. شرط لازمه ولی کافی نیست.

حتی با اون 10 درصدی هم که از قصد مسافرت هاشون رو در ماه مبارک میرن مشکلی ندارم. از کجا معلوم؟ شاید بخوان تو پاییز زمستون که روزها کوتاه تر و روزه گیری آسون تره روزه هاشون رو پس بدن..

من حتی حتی با اون 10 درصدی که روزه رو قبول ندارن و نمیگیرن هم مشکلی ندارم.

اما واقعا واقعا واقعا با اون 10 درصد باقیمونده ای که نه تنها روزه نمیگیرن بلکه روزه دارها رو به تمسخر میگیرن مشکل دارم. با اونایی که روزه داری رو متحجرانه میدونن و این تمسخرشون رو فریاد میزنن مشکل دارم. اصلا دلم میشکنه که با پوزخند میپرسن واقعا روزه ای؟ دلم میشکنه که میپرسن حالا روزه ای که چی بشه؟ بذار کنار این حرفا رو بابا! دلم میشکنه که اصلا رعایت نمیکنن و در ملا عام و تو پارک و خیابون بستنی میخورن و ساندویچ گاز میزنن، با اینکه میتونن این کار رو در خونه ی خودشون انجام بدن. شاید واقعا واسه همین جهان سومیم که حداقل بلد نیستیم به هموطن هامون با هر طرز فکر و عقیده ای، احترام بذاریم. کاش روزی بشه که یادبگیریم یه سری عقاید هستن که حداقل اگه بهشون اعتقادی نداریم، با طرز نگاه و نوع بیانمون اون رو توبیخ نکنیم و به عصر حجر نسبتش ندیم. من تنها انتظارم اینه که وقتی روزه دار بودن یا نبودن کسی برام مهم نیست که بخوام شخصیتش رو ارزش گذاری کنم؛ بقیه هم نسبت به من همین رفتار رو داشته باشن. والسلام


موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۳/۳۱

نظرات  (۱۸)

۳۱ خرداد ۹۴ ، ۰۱:۵۹ الفــ میمــ
منـــــــــم
پاسخ:
:) چه خوب :)
عالیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییی...
پاسخ:
ممنونم :)
۳۱ خرداد ۹۴ ، ۰۲:۲۵ مصطفی موسوی
خدا نکنه که از معتقد ها یه نفر لبیاد یه بی اعتقادو مسخره کنه!! هزاران برچسب بهش میزنن! هزاران!
پاسخ:
والا. اون وقت میشیم خشک مقدس و مذهبی و بسیجی ..
من به شخصه سعی میکنم به همه نوع طرز نگرشی احترام بذارم..
۳۱ خرداد ۹۴ ، ۰۲:۵۱ آناهیتا طـــ
بنظرم باید درجواب این افراد با لحن خودشون گفت واااااای! تو روزه نیستی؟؟؟
پاسخ:
ککشون نمیگزه که :(
سلام سلام
...
منم نمی دانم چرا این رفتار رو دارند؟ خداییش همونطور که قرار نیست دینداریمون رو نشون بدیم تا ریا نشه خوو چه اصراریه که تظاهر به بی دینی کنیم؟!!
یکی از بچه ها که هند درس می خونه تعریف می کرد، زمان ناهار دوستان غیرایرانی اش متوجه می شدند روزه است بااینکه چندان متوجه چرایی‌اش نمی شدند رعایت می کردند خوردن و آشامیدنشون جلوی اون نباشه...
...
اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید
پاسخ:
خیلی از همین خارجی هایی که ما میگیم بی دین و ایمان هستن، نسبت به چنین مسائلی انسان دوستانه تر برخورد میکنن!
۳۱ خرداد ۹۴ ، ۱۲:۲۵ آرامیس بانوی هزار فصل
متاسفانه،جامعه اینطوری شده و باکلاس و مد روز بودن تو این چیزا خلاصه شده
پاسخ:
بد به حال جامعه مون که همچین چیزی کلاس و مد محسوب میشه..
محض متفاوت بودن و عرض اندام کردن  هم شده انگار این عده برای بعضیا جذاب هستن...جواب هم که بدی دیگه هیچی...خدا خودش اون بالا میبینه! هر چند که امر به معروفم وظیفه ماست...
پاسخ:
درسته
خدا خودش عالمه به همه چیز..
۳۱ خرداد ۹۴ ، ۱۳:۴۱ نیمه سیب سقراطی
کمترین کاری که به عنوان زندگی در اجتماع همه باید رعایت کنیم اینه که به عقاید هم احترام بذاریم... حالا کار ندارم مملکت اسلامی و دین رسمی اسلام و خدا پیغمبر چی گفتن!!! 
پاسخ:
دقیقا.
این موضوع فرهنگ و نگرش آدم ها رو میرسونه ..
۳۱ خرداد ۹۴ ، ۱۴:۱۶ اقای روانی
من فقط حواسم به این بود ببینم 100 درصد میشه یا نه :))
پاسخ:
:))
خوبه که سر بلند بیرون اومدم :))
۳۱ خرداد ۹۴ ، ۱۵:۴۴ شیمیست خط خطی
یکی از بچه های دانشگاهمون همین مدلی بود، ترم آخر اپلای گرفت برای یه کشور اروپایی، بعد تو برنامه های آینده اش در کشور مذکور برگزاری دعای ندبه وسط محوطه دانشگاه رو گذاشته بود :) بعضی ها دوست دارن کلا متفاوت باشن :)
پاسخ:
چقدر بده که به زور میخوان خودشون رو متفاوت جلوه بدن!!
۳۱ خرداد ۹۴ ، ۱۷:۰۴ مستر نیمــا .
کاملا موافقم
تازه یه جوریم میگن انگار آدم مخش تاب داره روزه میگیره!!
پاسخ:
بله متاسفانه!
کلا تحمیل عقاید بواسطه زور و تمسخر کار شنیعیه... همه باید بهم احترام بذاریم، با یک دوست که از دوران کودکی با هم بودیم بخاطر همچین قضیه ای بهم زدم، عادت داشت ماه رمضون ها  بگه باهم بریم بیرون و بعد اصرار میکرد که حتما یچیزی بگیریم بخوریم و وقتی من میگفتم حرمت داره این ماه میخندید و میگفت می ترسی...و نهایتا این دوست بی ارزش ما به جرم « عدم احترام » کلا از لیست دوستای من خط خورد...
پاسخ:
اره قبلا نوشته بودی.خوب کاری کردی بنظرم:)
کسی که احترام به عقاید سرش نمیشه حقش همینه
۰۲ تیر ۹۴ ، ۰۲:۴۸ بندانگشتی
اینم یه جور جهل مدرنه :D کلا بعضیا ادب و تربیت ندارن فکر میکنن خیلی هم باکلاسن :D
من فقط با روزه خوارایی که سیگار میکشن مشکل دارم :|
پاسخ:
واقعا هم جهل مدرن :/
من با سیگاری ها از بیخ مشکل دارم :| حالا چه ماه رمضون چه قبل از اون :|
واقعااااااااااااااا :/
خیلی حرف منم بود
پاسخ:
اوهوم :(
یاد این جمله افتادم که نو وبلاگ قبلیت هم یه زمانی گذاشته بودی:"ممکن است که من منکر چیزی باشم ولی لزومی نمی بینم که آن را به لجن بکشم یا حق اعتقاد به آن را از دیگران سلب کنم."/ آلبر کامو
پاسخ:
چ خوب که یادت مونده سودی:)
۰۷ تیر ۹۴ ، ۰۰:۰۸ عــ ـاکـ ـف ...
متاسفانه....
:/
پاسخ:
:)
سلام
بنظر من اینجور آدمها خیلی قابل ترحم و لایق دلسوزی اند چون اصلا اهمیت و حلاوت روزه را درک نمیکنند! باید بدانیم که هر عبادتی -حتی سلام کردن به دیگران- یک توفیقی میخواد که فقط خود خدا باید به آدمها بده و اگر نده احدی موفق با انجامش نمیشه؛ چه برسه به روزه اون هم توی این هوای گرم که حکم «جهاد» رو داره ... اینجا حتما حتما باید اجازه‌ی خدا درمیون باشه وگرنه هیچکس لیاقت پیدا نمیکنه.
پ.ن: اونهایی که مریضند قطعا معذورند اما نه سختی کار و نه گشنه و تشنه شدن، مجوزی برای روزه‌خواری نمیشه. اصلا بخشی از حکت روزه، برای همین سختی کشیدنه تا درک کنیم سختی گرسنگی فقرا و سختی گرسنگی قیامت و خیلی حکمتهای دیگه. البته افرادی که واقعا تحمل گرسنگی براشون خییییلی سخته جداست مثل دختربچه‌های تازه به سن تکلیف رسیده که اونها اجازه دارند روزه نگیرند.
مسافرت حتی اگر برای فرار از روزه هم باشد اشکال ندارد.
موفق باشید
پاسخ:
سلام
بله همینطوره و حق با شماست
ممنون بابت کامنت مفصلتون:)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">